Sosyal medya, günümüzde işinizdeki başarınızı destekleyecek en etkili yollardan biridir. Sosyal medya hesaplarınızdaki trafik hacmi beklemediğiniz kadar olağanüstü olabilir ve potansiyel hastalarla ilgilenmek inanılmazdır. Ancak bu başarıyı elde etmek, görüldüğü kadar kolay olmayabilir.

Atağa geçmeden önce , dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır.

 

1 – Hedef kitleniz sosyal medya kullanıyor mu?

İletişim kurmak istediğiniz kişiler sosyal medya kullanıyor mu? Hangileri? Bir sosyal medya uzmanı değilseniz bunları bilmek çok kolay değildir.

Sağlık konusunda ailelerde karar vericiye ulaşmak istediğinizde, bunlar genelde ailede reşit olan kişilerdir.Bu kişilere ulaşmak için Facebook harika bir platformdur.

Eğer hedefiniz daha gençler – erken otuzlu yaşlar ise , bu kitlenin ilgisi     Facebook’tan Twitter ve Instagram’a doğru kaymaktadır. (Bu kitle Facebook’u yaşlı insanlara uygun olarak kabul ediyor.)

Sosyal medyaya yatırım yapmadan önce hedef kitlenizi analiz etmeye   zaman   ayırmalısınız. Ne hakkında konuşuyorlar ? Nerede konuşuyorlar? Ne  bilmek istiyorlar? Onlara nasıl bir hizmet sunabilirsiniz?

Bu sorulara cevap bulmanın bir yolu bir veya iki ay boyunca hasta tabanınızı anketler aracılığı ile analiz etmek olacaktır.

 

2- Başarmak istediğiniz Şey Nedir?

Sosyal medya yolculuğuna çıkmanın birçok nedeni olabilir. Amacınız marka bilinirliğinizi arttırmak, hastalarınızı bilinçlendirmek ve onlara daha iyi hizmet sunabilmek ,hasta eğitimi, müşteri hizmetleri, potansiyel hasta bilgileri edinme veya bunların herhangi bir kombinasyonu olabilir. Sosyal medyada herhangi bir adım atmadan önce amaçlarınızın neler olduğuna karar vermelisiniz ve bu amaçlar doğrultusunda ilerlemelisiniz.

Sosyal medya stratejisiniz için bir liste ( çok uzun ve abartılı olmasına gerek yok) oluşturun ve bu listeye dayanarak içerikleri hazırlayın. Başlamadan önce, en az üç aylık içerik oluşturun, böylece sosyal medya hesabınızı güncel ve yeni  tutabilirsiniz.

 

 

  3- Kaynağınız Var mı?

Sosyal medyayla ilgili en büyük yanlış anlamalardan biri, ücretsiz olmasıdır. Sosyal medya ücretsiz eğildir. Tabi ki sosyal medya hesaplarına ücretsiz sahip olabilirsiniz. Ancak, bunları doğru bir şekilde desteklemek için çok fazla çalışma gereklidir.

Sosyal medya zaman, bütçe ve süreklilik gerektirir. Sürekli olarak sosyal medya hesabınızı yeni ve güncel tutmanız gerekir. Ancak işinizle alakalı nitelikli paylaşımlarınız sizi hedefinize ulaştırabilir. Bu nedenle, sosyal medya hesaplarınız için içerik hazırlaması ve hesaplarınızı güncel tutması için bir çalışan edinebilirsiniz. Eğer sosyal medya için ayıracağınız bütçe kısıtlı ise , sizin için sosyal medya stratejisi oluşturacak ve içerik üretecek ajanslar ile çalışmak daha düşük maliyetli olabilir.

 

4-Başarınızı nasıl ölçeceksiniz?

Sahip olduğunuz beğeni ve takipçilerin sayısına fazla takılmayın. Bunun yerine, dikkatinizi stratejik hedeflerinizle uyumlu daha alakalı metriklere yöneltin. Örneğin, hedefiniz işleriniz için farkındalık yaratmak ve hasta katılımını artırmaksa , yorumları ve paylaşımları ölçebilirsiniz. Eğer internet sitenizde trafik oluşturmak  istiyorsanız, tıklamaları ve dönüşümleri ölçmelisiniz. Eğer müşteri memnuniyetinizi artırmak sizin odak noktanız ise , sosyal medyadan çözümlenen sorunların sayısını ölçebilirsiniz. Kendinize doğru soruları sormadan, sosyal medyada yatırımınızın başarılı olması mümkün değildir.

 

 

Sosyal medyanın sizin için uygun olup olmadığını belirlemeden önce bu noktaları dikkate almalısınız. Sosyal medyanın veya hangi sosyal medya kanalının kendi şirket politikalarına uygun olup olmadığunu analiz etmeden bu yola çıkan ve “Denedik ama işe yaramadı” diyen birçok şirket var. Sosyal medyada yürümek için doğru ve yanlış yollar var. Ancak doğru yöntemleri kullanacaksanız , sosyal medya yolculuğuna çıkmamanız iyi bir fikir olabilir.

 

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :