1. KULZER Neden Charisma TOPAZ’ı geliştirdi?
  Dental profesyonellerin güvenilir bir iş ortağı olarak Kulzer’in misyonu hastaların ağız sağlığının güvenli ve en uygun şekilde sağlanması için ürün ve servisler sunmaktır. Bunu yaparken beklentilerinizin ötesine geçmeye çabalıyoruz ve ürünlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz.Charisma TOPAZ, dünya çapında yetkin profesyonellerin işbirliğiyle Charisma kompoiztlerinin en başarılı özelliklerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıktı : Kolay kullanım , en yeni fiziksel özellikler ve tabakalamada çok yönlülük.
 2. Charisma TOPAZ kaç farklı tabakalama rengi sunuyor?
  Charisma TOPAZ 3 ayrı seviye tabakalama rengi sunar :
 • En az transparanlığı sunan Opak dentin renkleri (OB,OL,0M,OD) dentin opazitesini taklit etmek veya renklenmiş dişleri restore etmek için kullanılabilir.
 • Universal Renkler (vita renkleri- A..,B..,C..) orta transparanlıkta renk yoğunluğuna sahiptir ve 9 ayrı çeşidi vardır . Universal renkleri isterseniz opak dentin ve/veya insizal renklerle beraber tabakalama yaparak isterseniz tek başına kullanabilirsiniz.
 • Insizal Renkler (CL,CO) : En yüksek transparanlığa sahiptirler. Mükemmel bir bitirme aşaması için mine tabakasını şekillendirmenizi mümkün kılar.
 1. Charisma TOPAZ beyazlatma işlemi uygulanmış dişler için de renk seçenekleri sunuyor mu?
  Evet, Charisma TOPAZ 2 bleach renk seçeneği sunar. OB (Blach OPak) ve BL (Bleach Light).
 2. CL ve CO kısaltmalarının anlamı nedir?
  CL (Clear Light) ve CO (Clear Opal) Charisma TOPAZ’ın insizal renkleridir.
 3. Hangi rengi kullanacağıma nasıl karar verebilirim?
  2 katmanlı Charisma TOPAZ Renk Skalası’nı kullanarak restorasyononunuz için uygun rengi seçebilirsiniz. Bunun yanında Charisma Topaz Basic ve Master Kit’ler içerilerinde bulunan Charisma Topaz Layering Guide ile birden fazla tabakalama için uygun renk seçimini yapabilirsiniz.
 4. Charisma Topaz Shade Guide’ı farklı yapan nedir?
  Renk Sklası üzerinde akrilik veya başka bir plastik yerine orjinal Charisma Topaz kompoziti kullanılmıştır. Bu nedenle , skalanın üzerindeki renkler polimerize edilmiş renkleri gösterir. Tabakalama için farklı translüsenslikte renkler kullanılmıştır. Böylece her bir hasta için kolayca renk seçimi yapılabilir.
 5. Charisma Topaz ile yapılan restorasyonlar sadece tabakalam yöntemi ile mi tamamlanmalı?
  Eğer yüksek estetik beklentisi ikincil öneme sahipse veya vakanız daha az kompleks ise , sadece universal renkleri kullanarak uygun sonuçlar elde edebilirsiniz.Opak renkler kullanılarak yapılan , çoklu tabakalama yöntemleri özellikle anteriör bölgede örn. Class IV restorasyonlarda tavsiye edilir. Böylece koyu oral kaviteden yansıyan gri efekt engellenmiş olur.
 6. Tabakalama sırasında materyal neden mat gözükür?
  Uygulama esnasında çok az monomer yüzeyde gözükür. Bu durum Charisma TOPAZ için tamamen normal bir özelliktir. Çünkü yüzeydeki monomer yapışkanlığı artırarak uygulamayı zorlaştırır.
 7. Charisma Topaz fırça tekniği ile uygulanabilir mi ?
  Evet, kremsi yapısından dolayı , Charisma Topaz fırça tekniği ile uygulamaya uygundur. Bu özellik bir çok diş hekimi tarafından vestibüler yüzeylerin restorasyonu için çok rahat bir yöntem olduğundan beğeniyle tercih edilmektedir.
 8. Hangi adeziv sistemleri kullanabiliri?
  Charisma Topaz geleneksel bonding ajanlarıı ile birlikte kullanılabilir. Biz ,GLUMA Bond Universal, GLUMA Self Etch veya GLUMA 2Bond kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Adeziv katmanının kavitenin her bölgesinde aynı inceliğe sahip olması önemlidir . Kavite köşelerine aşırı bonding uygulamaktan kaçının.
 9. Hangi Polimerizasyon Cihazı Uygundur?
  Kullanılan rebge göre ( kullanım klavuzu ve etiketi kontrol edin), polimerizasyon süresi artış başına 20 ile 40 saniye arasında değişir. QHT (Quartz-Halogen-Tungsten) veya Kulzer Translux® gibi LED polimerizasyon cihazları veya herhangi bir mavi ışık unitesi (wavelength of 440–480 nm; light output of 550–1550 mW/cm²) uygundur.
 10. Universal ve opak renklerin polimerizasyon süreleri arasında bir fark var mıdır?
  Evet! Tüm opak renkler (OL, OM, OD, OB) ile A4 ve BL renkleri 40 saniye polimerize edilmelidir. Yüksek renk yoğunluğu ve opazitesinden dolayı , mine renklerinden daha fazla ışık emerler. Diğer tüm renkler için 20 saniye polimerizasyon yeterlidir .
 11. Charisma Topaz düşük büzülmeye sahip bir kompozit midir ?
  Evet, Charisma Topaz özellikle düşük volumetrik büzülmeye sahiptir. Watt methoduna göre yapılan ölçümlerimizde Charisma Topaz 1.9% volumetrik büzülme göstermiştir. Kompoziti polimerize ederken oluşan büzülme stresinin kavite duvarlarının stresinin minumuma indirilmesi açısından mümkün olduğunca düşük olması çok önemlidir.Laboratuvarlarımızda yapılan in-vitro volumetrik büzülme araştırmalarında Charisma Topaz 24 saat sonunda sadece 4.2 MPa büzülme stresi göstermiştir.Geleneksel kompozitlerle kıyaslandığında , geleneksel kompozitler 5 Mpa’dan daha fazla büzülme stresi gösterir.
 12. Charisma Topaz nano hibrid bir materyal midir?
  Charisma Topaz farklı büyüklükteki partiküllerin mükemmel kombinasyonunu sunan nano hibrid bir kompozittir. Farklı büyüklükteki doldurucuların kombinasyonu mekanik , estetik ve renk uyumunu mükemmel kılar.
 13. Charisma Topaz kimyasını özel kılan nedir ?
  Şimdiye kadar , BIS-GMA benzeri düşük büzülmeye sahip monomer sistemleri , düşük vizkoziteleri hesaba katıldığında reaktif incelticiler ile kombine edilmek zorundalardı. Ancak , bu incelticiler monomer matriksin büzülmesini yükseltmektedir. Charisma Topaz Charisma Diamond ile aynı monomer sisteme sahiptir. Her ikisinde de düşük büzülme ve düşük vizkoziteyi kombine eden patentli monomer sistemi (TCD-DI-HEA) kullanılmıştır. Reaktif incelticilerin kullanımı gerekli değildir ve böylece düşük büzülme gibi olumlu özellikler devam ettirilebilir .
 14. Charisma Diamond ve Charisma Topaz aynı monomer sisteme mi dayanıyor? Aralarındaki içerik farkı nedir?
  İçeriklerindeki fark adapte edilmiş 2 farklı doldurucu sistemi ile açıklanır : Charisma Topaz 5 nm – 5 μm arasında değişen partikül büyüklüğü dağılımına sahiptir ve Charisma Diamond ile karşılaştırıldığında prepolimerize doldurucular içerir. Ayrıca , Charisma Diamond 5 nm – 20 μm arasında değişen daha geniş bir partikül ebadı dağılımına sahiptir.
 15. Charisma Topaz neden prepolimerize doldurucular içeriyor ?
  Charisma Topaz’ın içerisindeki pre-polimerize doldurucular Charisma Diamond’ın içerisindeki daha geniş partikül ebadının (20 μm’e kadar) yerini alır. Böyece kremsi yapı ve kolay cilalanabilirlik özelliği garanti edilmiş olur.
 16. Pre-polimerize doldurucular nelerdir?
  Pre-polimerize doldurucular aslında iyi cilalanabilinirliği ile bilinen mikro kompozitler için geliştirilmiştir. Bu pre-polimerize doldurucular çok küçük SiO2 partiküllere dayanır. Bu organik doldurucular azaltılmış sertlikleri baz alındığında mükemmel cilalanabilirliği mümkün kılar .
 17. Charisma Topaz radyopak mıdır?
  Evet, Charisma Topaz güvenli ve kolay diagnozu sağlamak için X-ray’de görülebilir.
 18. Charisma Topaz’ı hangi endikasyonlarda kullanabilirim?
  Charisma Topaz’ın klinik endikasyonları ; (Black’e göre) Class I – V arası kaviteler cavities, direk kompozit veneerler , diş şekli düzeltmeleri (diastema , dişteki doğuştan gelen hasarlar ) , travma veya periodontal diş kayıplarında dişin splintlenmesi , indirect restorasyonlar ( inleyler , veneerler ) , süt dişlerin restorasyonları , core yapımları ve porselen /kompozit onarımları ( uygun onarım sistemi ile)dır.
 1. GLUMA Bond Universal hangi dental materyaller ile uyumludur?
  GLUMA Bond Universal tüm dental materyaller ile uyumludur. Bir dual aktivatöre ihtiyaç olmaksızın ışıkla, kendiliğinden veya dual olarak polimerize olan materyaller ile kullanılabilir.
 2. GLUMA Bond Universal hangi yüzeyler ile uyumludur?
  GLUMA Bond Universal şu yüzeyleri bondinglemek için kullanılabilir: Kompozit/kompomerler ,kor yapım materyalleri, zirkon, değerli ve değersiz metal ve porselen yüzeyler. Silikat porselen yüzeylerin  onarımı için GLUMA Ceramic Primer uygulamaya dahil edilmelidir.
 3. GLUMA Bond Universal hangi bonding teknikleri ile kullanılabilir?
  GLUMA Bond Universal selektif etch, self etch veya total etch olarak tüm bonding teknikleriyle kullanılabilir.
 4. Hangi dental yüzeyler için GLUMA Bond Universal ile birlikte primer kullanılmalıdır?
  GLUMA Bond Universal silikat/cam porselen yüzeylerde kullanılırken beraberinde GLUMA Bond Ceramic Primer kullanılmalıdır.
 5. Silikat/cam porselenler için neden primer gereklidir?
  Silikat bileşenlerle güvenli bir şekilde bağlanması gereken adeziv monomerler (silan) bond sistemleri gibi asidik solüsyonların içerisinde stabil kalamazlar ve zamanla bondun bağlanma kuvvetini azaltırlar.Bu yüzden primer ayrıca kullanılmalıdır.
 6. Intra-oral restorasyonlarda GLUMA Ceramic Primer’in kullanılmasının faydaları nelerdir?
  Silikat porselenlerin intra-oral onarımı için genellikle hidrofilik asit kullanılır. Hidrofilik asitin ağız içinde kullanımı zararlı ve tehlikeli olarak bilinir ve yumuşak dokulara zarar verebilir. GLUMA Ceramic Primer kullanırken ayrıca Hidrofilik asit kullanımına gerek olmadan, mükemmel adezyona ulaşılabilir.
 7. GLUMA Bond Universal içerisinde Aseton kullanılmasının avantajı nedir?
  Uzun ömürlü ve dayanıklı restorasyonlar için bondingleme aşamasında suyun adeziv katmanından iyice uzaklaştırılması çok önemlidir . GLUMA Bond Universal’in içeriğindeki Aseton su çözücü olarak hareket ederek suyun hızlı ve güvenli bir şekilde buharlaşmasını mümkün kılar. Bondingleme ve asitleme işlemleri sonrasında , etkili bir polimerizasyonu mümkün kılmak için hem su hem solvent uygun şekilde uzaklaştırılmalıdır.Bir solvent olarak aseton, çok yüksek hava basıncı ile , bu buharlaşma sürecine yardımcı olur.Böylece bu aseton/su sistemi optimal polimerizasyon sonucunu ve dolayısıyla maksimize edilmiş bond kuvvetini sunar.
 8. Nem kontrol sistemi’ nedir?
  Nem kontrol sistemi benzersiz formülümüzün içerisindeki asetonun bir solvent olarak suyun hızlı ve güvenli şekilde buharlaşmasını sağlamasıdır.
 9. Neden GLUMA Bond Universal 4-META ve MDP adeziv monomerlerini içerir?
  4META dişin sert dokularının optimal ıslanmasını mümkün kılar ve böylece homojen film formasyonu ile güvenilir bond kuvvetini destekler. Özellikle dentinde 4META’nın son derece güçlü adezyon gösterdiği belgelenmiştir. Bond kuvveti ayrıca ikincil adezyon destekçisi olarak MDP ile güçlendirilmiştir. MDP’nin bir zincir monomer olarak çok iyi hidrofobik karaktere sahip oluşu özellikle mine , metal ve oksit seramikler üzerinde yüksek bağlantı etkisi sağlar. Yukardaki destekçi monomerlerin dengeli kombinasyonu diş hekimine diş üzerinde uygun adezyonu elde etmesi için güvenilir bonding ajanı sunar.
 10. GLUMA Bond Universal hassasiyet giderici olarak kullanılabilir mi?
  Evet , aşırı hassas bölgeleri GLUMA bond Universal ile tedavi edebilirsiniz. Hassasiyet giderici etki dişin adeziv ile tamamen sızdırma olmaksızın kapatılmasından ve benzersiz monomer formülümüzden gelir.
 11. Skelerotik dentin için özel bir ön tedaviye ihtiyaç var mıdır?
  GLUMA Bond Universal skelerotik dentin üzerinde de kullanılabilir.Bu kullanımda total etch tekniğini tercih etmenizi öneriyoruz. Skelerotik dentin normal dentinden daha sert yüzeye sahip olduğundan tüm kaviteye 30 sn. fosforik asit ile asitleme işlemi uygulamanız tavsiye edilir.
 12. GLUMA Bond Universal’in PH değeri nedir?
  PH değeri 1.6-1.8 arasındadır.
 13. Bondu uygulamadan önce asitleme işlemi gerçekleştirebilir miyim?
  Evet, gerçekleştirebilirsiniz. GLUMA Bond Universal self etch tekniğinin yanı sıra selektif etch veya total etch teknikleriyle de kullanılabilir.
 14. Film kalınlığı nedir?
  GLUMA Bond Universal’in film kalınlığı yaklaşık olarak 5-10μm’dur.
 15. Kullanım sonrasında bondun ağzı açık bırakılabilir mi?
  Bond içerisindeki solventin buharlaşmasını engellemek için kullanımdan sonra kapağın hemen kapatılmasını tavsiye ediyoruz.
 16. GLUMA Bond Universal ışıkla polimerize edilmeli midir?
  Evet sadece 10 sn ışıkla polimerizasyon gerektirir.
 17. Işıkla polimerizasyon ne kadar sürmeli ve hekim neye dikkat etmelidir?
  GLUMA Bond Universal 10 sn konvensiyonel bir polimerizasyon cihazı(> 500 mW/cm2, dalga boyu aralığı 440-480 nm) ile polimerizasyon gerektirir. Hekim düzenli olarak polimerizasyon ünitesinin yaydığı ışık yoğunluğunu kontrol etmelidir. Ayrıca hekim polimerizasyon cihazını doğru pozisyonda kullandığından da emin olmalıdır. ( mümkün olduğunca direkt, adeziv/ restoratif/diş yüzeyine temas etmeden)
 18. GLUMA Bond Universal ne kadar uygulama süresi gerektirir?
  Bonding tekniğine bağlı olarak, self etch tekniği için 35sn.’den , total etch ve selektif etch teknikleri için 90sn’den uzun süre gerektirmez.
 19. Yeni damlalığın avantajı nedir?
  Yeni damlalık sistemimiz ile sadece gereken miktarda bonding ajanı kullanırsınız. Çentikli şişe dizaynı bonding ajanının ekonomik damlalar ile kullanımına izin vererek ,adezivin etkili ve kontrollü uygulanmasını mümkün kılar.
 20. GLUMA Bond Universal ortalama kaç restorasyon için kullanılabilir?
  Her 4 ml şişe içerisinde 220 damla vardır. Hekimin kullanım alışkanlıklarına göre ortalama restorasyon sayısı bulunabilir.
 21. GLUMA Bond Universal’in bond kuvveti nedir?
  Self Etch Total Etch
  Mine Dentin Mine Dentin
  Bağlanma Kuvveti 31.4 MPa 37.9 MPa 35.6 MPa 37.6 MPa
 22. GLUMA Bond Universal ve GLUMA Bond Ceramic Primer’inin raf ömrü nedir?
  GLUMA Bond Universal’in raf ömrü 28, GLUMA Ceramic Primer’in ise 49 aydır.
Go to Top