1. KULZER Neden Charisma TOPAZ’ı geliştirdi?
  Dental profesyonellerin güvenilir bir iş ortağı olarak Kulzer’in misyonu hastaların ağız sağlığının güvenli ve en uygun şekilde sağlanması için ürün ve servisler sunmaktır. Bunu yaparken beklentilerinizin ötesine geçmeye çabalıyoruz ve ürünlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz.Charisma TOPAZ, dünya çapında yetkin profesyonellerin işbirliğiyle Charisma kompoiztlerinin en başarılı özelliklerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıktı : Kolay kullanım , en yeni fiziksel özellikler ve tabakalamada çok yönlülük.
 2. Charisma TOPAZ kaç farklı tabakalama rengi sunuyor?
  Charisma TOPAZ 3 ayrı seviye tabakalama rengi sunar :
 • En az transparanlığı sunan Opak dentin renkleri (OB,OL,0M,OD) dentin opazitesini taklit etmek veya renklenmiş dişleri restore etmek için kullanılabilir.
 • Universal Renkler (vita renkleri- A..,B..,C..) orta transparanlıkta renk yoğunluğuna sahiptir ve 9 ayrı çeşidi vardır . Universal renkleri isterseniz opak dentin ve/veya insizal renklerle beraber tabakalama yaparak isterseniz tek başına kullanabilirsiniz.
 • Insizal Renkler (CL,CO) : En yüksek transparanlığa sahiptirler. Mükemmel bir bitirme aşaması için mine tabakasını şekillendirmenizi mümkün kılar.
 1. Charisma TOPAZ beyazlatma işlemi uygulanmış dişler için de renk seçenekleri sunuyor mu?
  Evet, Charisma TOPAZ 2 bleach renk seçeneği sunar. OB (Blach OPak) ve BL (Bleach Light).
 2. CL ve CO kısaltmalarının anlamı nedir?
  CL (Clear Light) ve CO (Clear Opal) Charisma TOPAZ’ın insizal renkleridir.
 3. Hangi rengi kullanacağıma nasıl karar verebilirim?
  2 katmanlı Charisma TOPAZ Renk Skalası’nı kullanarak restorasyononunuz için uygun rengi seçebilirsiniz. Bunun yanında Charisma Topaz Basic ve Master Kit’ler içerilerinde bulunan Charisma Topaz Layering Guide ile birden fazla tabakalama için uygun renk seçimini yapabilirsiniz.
 4. Charisma Topaz Shade Guide’ı farklı yapan nedir?
  Renk Sklası üzerinde akrilik veya başka bir plastik yerine orjinal Charisma Topaz kompoziti kullanılmıştır. Bu nedenle , skalanın üzerindeki renkler polimerize edilmiş renkleri gösterir. Tabakalama için farklı translüsenslikte renkler kullanılmıştır. Böylece her bir hasta için kolayca renk seçimi yapılabilir.
 5. Charisma Topaz ile yapılan restorasyonlar sadece tabakalam yöntemi ile mi tamamlanmalı?
  Eğer yüksek estetik beklentisi ikincil öneme sahipse veya vakanız daha az kompleks ise , sadece universal renkleri kullanarak uygun sonuçlar elde edebilirsiniz.Opak renkler kullanılarak yapılan , çoklu tabakalama yöntemleri özellikle anteriör bölgede örn. Class IV restorasyonlarda tavsiye edilir. Böylece koyu oral kaviteden yansıyan gri efekt engellenmiş olur.
 6. Tabakalama sırasında materyal neden mat gözükür?
  Uygulama esnasında çok az monomer yüzeyde gözükür. Bu durum Charisma TOPAZ için tamamen normal bir özelliktir. Çünkü yüzeydeki monomer yapışkanlığı artırarak uygulamayı zorlaştırır.
 7. Charisma Topaz fırça tekniği ile uygulanabilir mi ?
  Evet, kremsi yapısından dolayı , Charisma Topaz fırça tekniği ile uygulamaya uygundur. Bu özellik bir çok diş hekimi tarafından vestibüler yüzeylerin restorasyonu için çok rahat bir yöntem olduğundan beğeniyle tercih edilmektedir.
 8. Hangi adeziv sistemleri kullanabiliri?
  Charisma Topaz geleneksel bonding ajanlarıı ile birlikte kullanılabilir. Biz ,GLUMA Bond Universal, GLUMA Self Etch veya GLUMA 2Bond kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Adeziv katmanının kavitenin her bölgesinde aynı inceliğe sahip olması önemlidir . Kavite köşelerine aşırı bonding uygulamaktan kaçının.
 9. Hangi Polimerizasyon Cihazı Uygundur?
  Kullanılan rebge göre ( kullanım klavuzu ve etiketi kontrol edin), polimerizasyon süresi artış başına 20 ile 40 saniye arasında değişir. QHT (Quartz-Halogen-Tungsten) veya Kulzer Translux® gibi LED polimerizasyon cihazları veya herhangi bir mavi ışık unitesi (wavelength of 440–480 nm; light output of 550–1550 mW/cm²) uygundur.
 10. Universal ve opak renklerin polimerizasyon süreleri arasında bir fark var mıdır?
  Evet! Tüm opak renkler (OL, OM, OD, OB) ile A4 ve BL renkleri 40 saniye polimerize edilmelidir. Yüksek renk yoğunluğu ve opazitesinden dolayı , mine renklerinden daha fazla ışık emerler. Diğer tüm renkler için 20 saniye polimerizasyon yeterlidir .
 11. Charisma Topaz düşük büzülmeye sahip bir kompozit midir ?
  Evet, Charisma Topaz özellikle düşük volumetrik büzülmeye sahiptir. Watt methoduna göre yapılan ölçümlerimizde Charisma Topaz 1.9% volumetrik büzülme göstermiştir. Kompoziti polimerize ederken oluşan büzülme stresinin kavite duvarlarının stresinin minumuma indirilmesi açısından mümkün olduğunca düşük olması çok önemlidir.Laboratuvarlarımızda yapılan in-vitro volumetrik büzülme araştırmalarında Charisma Topaz 24 saat sonunda sadece 4.2 MPa büzülme stresi göstermiştir.Geleneksel kompozitlerle kıyaslandığında , geleneksel kompozitler 5 Mpa’dan daha fazla büzülme stresi gösterir.
 12. Charisma Topaz nano hibrid bir materyal midir?
  Charisma Topaz farklı büyüklükteki partiküllerin mükemmel kombinasyonunu sunan nano hibrid bir kompozittir. Farklı büyüklükteki doldurucuların kombinasyonu mekanik , estetik ve renk uyumunu mükemmel kılar.
 13. Charisma Topaz kimyasını özel kılan nedir ?
  Şimdiye kadar , BIS-GMA benzeri düşük büzülmeye sahip monomer sistemleri , düşük vizkoziteleri hesaba katıldığında reaktif incelticiler ile kombine edilmek zorundalardı. Ancak , bu incelticiler monomer matriksin büzülmesini yükseltmektedir. Charisma Topaz Charisma Diamond ile aynı monomer sisteme sahiptir. Her ikisinde de düşük büzülme ve düşük vizkoziteyi kombine eden patentli monomer sistemi (TCD-DI-HEA) kullanılmıştır. Reaktif incelticilerin kullanımı gerekli değildir ve böylece düşük büzülme gibi olumlu özellikler devam ettirilebilir .
 14. Charisma Diamond ve Charisma Topaz aynı monomer sisteme mi dayanıyor? Aralarındaki içerik farkı nedir?
  İçeriklerindeki fark adapte edilmiş 2 farklı doldurucu sistemi ile açıklanır : Charisma Topaz 5 nm – 5 μm arasında değişen partikül büyüklüğü dağılımına sahiptir ve Charisma Diamond ile karşılaştırıldığında prepolimerize doldurucular içerir. Ayrıca , Charisma Diamond 5 nm – 20 μm arasında değişen daha geniş bir partikül ebadı dağılımına sahiptir.
 15. Charisma Topaz neden prepolimerize doldurucular içeriyor ?
  Charisma Topaz’ın içerisindeki pre-polimerize doldurucular Charisma Diamond’ın içerisindeki daha geniş partikül ebadının (20 μm’e kadar) yerini alır. Böyece kremsi yapı ve kolay cilalanabilirlik özelliği garanti edilmiş olur.
 16. Pre-polimerize doldurucular nelerdir?
  Pre-polimerize doldurucular aslında iyi cilalanabilinirliği ile bilinen mikro kompozitler için geliştirilmiştir. Bu pre-polimerize doldurucular çok küçük SiO2 partiküllere dayanır. Bu organik doldurucular azaltılmış sertlikleri baz alındığında mükemmel cilalanabilirliği mümkün kılar .
 17. Charisma Topaz radyopak mıdır?
  Evet, Charisma Topaz güvenli ve kolay diagnozu sağlamak için X-ray’de görülebilir.
 18. Charisma Topaz’ı hangi endikasyonlarda kullanabilirim?
  Charisma Topaz’ın klinik endikasyonları ; (Black’e göre) Class I – V arası kaviteler cavities, direk kompozit veneerler , diş şekli düzeltmeleri (diastema , dişteki doğuştan gelen hasarlar ) , travma veya periodontal diş kayıplarında dişin splintlenmesi , indirect restorasyonlar ( inleyler , veneerler ) , süt dişlerin restorasyonları , core yapımları ve porselen /kompozit onarımları ( uygun onarım sistemi ile)dır.