Kompozit restorasyonlarda tabakalama yöntemi ile çalışmak sanıldığı gibi her zaman, zaman kaybettirici veya pahalı değildir. Aksine bir çok hasta ve vaka için mükemmel sonuçlara ulaştırabilir.

Bundan sonraki vakalarda göz önünde bulundurabileceğiniz 5 ipucunu sizinle paylaşmak istiyoruz:

1- Restorasyon öncesi beyazlatma

Birçok vakada, hastalar parlak bir gülüşe sahip olmak için öncelikle beyazlatma isteyebilir.Ancak , hidrasyon ve yeniden bağlanma sorunları ortaya çıkabileceği ve beyazlatmadan hemen sonra restorasyon tamamlandığında bonding bağlantısı etkilenebileceğinden , beyazlatma işlemi restorasyondan en az 4 hafta önce tamamlanmalıdır.

2- Hastanızla doğru iletişim kurun

Hastanızın restorasyon sonrası görüntüsünden beklentisini anlamanız çok önemlidir : doğal renk geçişlerine sahip dişler mi, ya da parlak“Hollywood-stili” dişler mi? Doğal bir görünüm tercih eden hastalar için hastanın yaşını dikkate alarak hareket edin. Yaşla birlikte dentin kromasının arttığını ve daha turuncumsu bir renk aldığını unutmayın.

3- Opak renkler

Opak renkler kötü diş rengini maskelemek ya da final restorasyonun renk değerini yükseltmek için kullanılabilir.

4- Renk skalanızı kullanın

Bir renk skalası size doğru dentin, mine ve insizal renk seçimi için rehberlik edecektir. Ayrıca final restorasyon için her renkten hangi oranda kullanmanız gerektiğini de renk skalası yardımı ile bulabilirsiniz.

5- Restorasyonunuzu karakterize edin

Dekalsifikasyon , çizik hatları veya küçük lekelenmelerin görünümünü katarak karakterize etmek restorasyonunuzu daha doğal ve canlı hale getirebilir. Bu işlem ideal olarak mine tabakasıyla beraber veya öncesinde yapılmalıdır.