Anasayfaya Geri Dön

Ağıziçi Tamirler Hakkında

Uzun zamandan beri, restorasyonların tamiri profesyonel olmayan bir şekilde, kısa süre içerisinde tamamlama isteğiyle yapılıyor. Restorasyon tamiri, bir çok hekim tarafından deneyimlenmiştir, ancak çok az kişi bu konuda konuşma gereği duyar. Çünkü restorasyon tamiri, bir çoğumuzda estetik bir duygu uyandırmıyor.

Yeni bir malzeme kategorisi olan universal bondlar sayesinde yeni bir tedavi seçeneği ortaya çıktı. Universal bondlar , çok çeşitli farklı materyallere bağlanarak diş hekiminin kusurlu restorasyonları tamir etmesini mümkün kılıyor.

Uluslararası bilimsel toplulukta, lokalize kusurlara sahip restorasyonların yenilenmesi yerine , tamir edilmesi gerektiği konusunda fikir birliği vardır. Sağlam diş yapısını koruyan bu yaklaşım gerçekten minimal invazivdir. Adeziv diş hekimliği konusunda uluslararası tanınmış uzman Prof Roland Frankenberger,Marburg Universitesi, 2017 IAAD toplantısı sırasında, diş yenileme döngüsünün ağız sağlığına çürüklerden daha fazla zarar verdiğini dile getirmiştir. Kompozit restorasyonlar ortalama 5 ile 7 yıl arası değişim süresine sahiptir. Her ikame, pulpanın etkilendiği noktaya kadar kaviteyi büyütür. Postoperatif komplikasyonlar ortaya çıkabilir, sonuçta endodontik tedavi gerekebilir ve bu tedaviler başarısız olabilir. Hastarara sorulduğunda ise , minimal invaziv tedaviyi tercih ederek, ameliyat sonrası rahatsızlık, endodonti ve pahalı protez veya implantlardan kaçınmayı seçerler. Özetle, lokalize restoratif kusurlar için restorasyon tamirinin tercih edilen tedavi seçeneği olması gereklidir.  Hasta için ekonomiktir , zamandan tasarruf sağlar ve sağlam diş yapısını korur. Bir diş kliniği için memnuniyetle ayrılan ve kliniği başkalarına tavsiye eden hastalardan daha önemli bir değer yoktur.

GLUMA Bond Universal, restorasyon tamirlerinin ömrünü uzatmak için diş hekimlerini mükemmel bir şekilde destekler.

Sıkça Sorulan Sorular

GLUMA Bond Universal hangi yüzeylerde uygulanabilir?

GLUMA Bond Universal şu yüzeyleri bondinglemek için kullanılabilir: Kompozit/kompomerler, kor yapım materyalleri, zirkon, değerli ve değersiz metal ve porselen yüzeyler. Silikat porselen yüzeylerin tamiri için GLUMA Ceramic Primer uygulamaya dahil edilmelidir.

Hangi yüzeyler için GLUMA Bond Universal ile primer (silan) kullanılmalıdır ?

GLUMA Bond Universal silikat porselen yüzeylerde kullanılırken beraberinde GLUMA Bond Ceramic Primer kullanılmalıdır.

Silikat porselenler için neden primer (silan) gereklidir?

Silikat bileşenlerle güvenli bir şekilde bağlanması gereken adeziv monomerler (silan) ,bond sistemleri gibi asidik solüsyonların içerisinde stabil kalamazlar ve zamanla bondun bağlanma kuvvetini azaltırlar.Bu yüzden primer ayrıca kullanılmalıdır.

Ceramic Primer’i ayrıca satın alabilir miyim?

Evet , GLUMA Ceramic Primer (1 x 4 ml) ayrıca satılmaktadır .(Sipariş Kodu: 66061425).

Hangi durumlarda GLUMA Bond Universal kullanımından önce fosforik asit ile asitlendirme yapabilirim?

Bazı diş hekimleri, tamirden önce fosforik asit kullanarak restorasyon yüzeyini temizler. Bu uygulama, kırık yüzey silikat porselen veya kompozitten yapılmışsa uygundur. Tamiri yapılacak yüzey metal veya zirkondan yapılmışsa, yüzeye asla fosforik asit temas etmemelidir. Metal ve zirkon yüzeylere bağlanma, GLUMA Bond Universal’in bir bileşeni olan MDP-monomerin fosforik grupları aracılığıyla yapılır. Metal veya zirkon yüzey fosforik asit ile temas ettiğinde, metal veya zirkon yüzey fosfatla kaplanacaktır.Bu, MDP-monomerin fosforik gruplarının metal ve zirkonya yüzeyine bağlanmasını imkansız kılar.

Ne zaman tamir, ne zaman yeni diş yapımını tercih etmeliyim ?

Yakın zamada Münih Üniversitesi tarafından yayınlanan bir makalede kusurlu restorasyonlar için 4 tedavi seçeneği sunulmuştur :

  • Renklenme veya marjinlerdeki küçük kusurlar hasta için dezavantaj oluşturmuyor ise , tedavi edilmeyebilir.
  • Yeni bir restorasyon materyaline ihtiyaç duyulmaksızın restorasyonun yenilenmesi. Örneğin; çıkıntıların giderilmesi , renklenmiş marjinlerin ayrılması , küçük aralıkların ve gözeneklerin kapatılması.
  • Restoratif materyallerin kullanılmasını gerektiren lokal kusurların bulunması durumunda tamir işlemi endikedir. Kusurlar giderilmediğinde bir bozulmaya yol açabilirse , bir tamir işlemi gereklidir. Örneğin ; dolgu kenarına bitişik çürükler, restorasyon materyali veya çevresindeki dişlerde meydana gelen kırıklar veya marjinde oluşan boşluklar.
  • Restorasyon tedavi gerektiren ciddi bir problem teşkil ediyorsa tedavi edilmelidir. Ayrıca restorasyon kusuru tamir ile tamamen giderilebilir değil veya tamir işlemi makul bir çözüm değilse diş yenilenmelidir. Örneğin; büyük çürükler veya tek diş üzerinde çeşitli kusurlar bulunması dişin yenilenmesini gerektirir.

GLUMA Bond Universal sisteminin silikat porselenlerin intraoral tamirlerinde kullanılmasının avantajları nelerdir?

Silikat porselen restorasyonları tamir ederken, porselen yüzey silanize edilmesinin ardından hidrofilik asit ile asitlenmelidir.

Hidrofilik asidin ağız dışında kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak, hidrofilik asidin ağız içinde kullanımı mukoza dokusunun şiddetli nekrozu, hatta kemik nekrozu riski oluşturur. Hidrofilik asit intraoral tamir sırasında silikat porselen yüzeyde kullanılırken iyi bir rubber dam kullanılmalı ve asit çok dikkatlice uygulanmalıdır.

Gluma Bond Universal sistemi sayesinde bu riskten kaçınılabilir. Zararlı hidroflorik asidin silikat porselenlerin tamirinde ağız içerisinde kullanımına gerek yoktur.GLUMA Ceramic Primer’in kullanılması sonrasında yüzeye GLUMA Bond Universal uygulanması yeterlidir.

Restorasyon tamirinde ne gibi ön işlemler gereklidir?

Tamir edilecek yüzeyi elmas frez kullanarak veya kumla yöntemi ile pürüzlendirin. Düzgünce durulayın ve yağsız hava ile kurutun. Silikat porselenler söz konusu olduğunda restorasyon GLUMA Ceramic Primer ile silanize edilmelidir. Akabinde GLUMA Bond Universal 20 saniye hafifçe uygulanmalı, kompozitin uygulanmasından önce hava ile kurutma işlemi yapılmalı ve 10 saniye ışıkla polimerize edilmelidir.

GLUMA Ceramic  Primer’in kazara diş yüzeyine temas etmesi halinde ne yapmalıyım?

GLUMA Ceramic Primer bond kuvvetini azaltacağından diş minesi veya dentine uygulanmamalıdır. Dar kavitelerde GLUMA Ceramic Primer’i kullanmak için ince uçlu bir aplikatör (örneğin bizim yeşil aplikatörümüz) tercih edilmelidir. Eğer kazara GLUMA Ceramic Primer diş ile kontamine olursa , bondingleme işleminden önce yüzey su-hava akımı ile durulanmalıdır.